top of page

אחריות פלילית: בטיחות בעבודה עם פיגומים וצמצום החשיפה הפלילית

בכל עבודה חשוב לשמור על בטיחות – אבל במיוחד כאשר מדובר בעבודה בגובה, עם ציוד כבד ובמצבים מסוכנים. עבודה עם פיגומים, כאשר היא לא מתבצעת בהתאם לתקנות ולחוקים, עלולה להיות לא רק מסוכנת אלא גם להביא לתאונות עבודה קשות ואף למוות. איך אפשר להימנע ממצבים כאלה? ואם, חס וחלילה, יקרה הגרוע מכל, מה היא האחריות הפלילית הכרוכה בכך? כאן תמצאו את כל התשובות.בטיחות בעבודה עם סוגי פיגומים שונים

כמעט תמיד, עבודה בגובה מתבצעת בעזרת שימוש בפיגומים מסוגים כאלה ואחרים. כאשר עובדים בגובה, וספציפית בעזרת פיגומים, יש מספר רב של תקנות שיש לשמור עליהן כדי לשמור על הבטיחות של כל העובדים באתר. לא מדובר בהמלצות, אלא בחוקים מחייבים לכל דבר, שכל הפרה שלהם עלולה להטיל על המעביד אחריות פלילית של ממש במקרה המצער של תאונת עבודה.

עבור כל סוג פיגום קיימות תקנות מעט שונות – כמו עד איזה גובה מותר להקים אותם, מי רשאי לבצע את ההתקנה והפירוק, וכדומה. חשוב להכיר היטב את התקנות הייחודיות של כל אחד מסוגי הפיגומים שאיתם אתם עובדים, וכמובן להקפיד על כללי הבטיחות הקבועים: שימוש בציוד מגן, בדיקת תקינות הפיגום, אבטחת כל עובד בעזרת רתמת בטיחות, וכמובן תדרוך מתאים של כל עובד ועובד לפני תחילת העבודה. בנוסף חשוב לוודא שכל העובדים נמצאים במצב פיזי ונפשי תקין, ושהם אינם מסכנים את עצמם או את הסביבה.


של מי האחריות הפלילית במקרה של תאונה?

כל הפרה של תקנות הבטיחות בעבודה היא עבירה פלילית, שהעונש עליה הוא מאסר או קנס כספי. במקרה וההפרה גרמה (או הייתה עשויה לגרום) לפגיעה או חס וחלילה למוות של אחד העובדים, העונש הוא כמובן חמור הרבה יותר.

למרות שלעיתים רבות מדובר ברשלנות של העובדים עצמם שמובילה לתאונות, גם חברת הבנייה ובעלי התפקידים בה חשופים לאחריות פלילית – לא רק של הפרת דיני בטיחות בעבודה, אלא לעיתים גם לעבירות הריגה, גרימת מוות ברשלנות ועוד. מתוקף התפקיד בחברה, קיימת אחריות על בטיחות העובדים, ולכן גם אם העובדים עצמם לא מתנהלים בהתאם לנהלים, האחריות חלה על מנהלי העבודה, ויכולה להגיע גם לדרגים גבוהים יותר בחברה.


צמצום החשיפה הפלילית בתאונת פיגומים

עמידה בכל תקנות הבטיחות שנקבעו בחוק, תבטיח עבודה בטיחותית, ותקטין את הסיכון להתרחשות של תאונת עבודה. חובות בטיחותיות רבות מוטלות על מנהל העבודה, כולל בידוק הפיגום כפי שנדרש בתקנות (בעת התקנתו הראשונית, לפני שנעשה בו שימוש, ובדיקות שוטפות מהרגע שהחלו לעשות בו שימוש). הבדיקה לא מספיקה – תוצאות הבדיקה חייבות להירשם על ידי מנהל העבודה. רישום זה גם יכול להעיד, במקרה הצורך, שכל הבדיקות הדרושות אכן התבצעו כנדרש.

במקרה הגרוע מכל בו החל הליך משפטי עקב תאונת עבודה, חשוב לדעת שמנהלים ובעלי תפקידים בחברה עלולים לא רק לעמוד למשפט אלא להיקנס, או אפילו להיענש ולעמוד בפני שנות מאסר בפועל. לכן, חשוב לקבל את הייעוץ המשפטי המתאים, מעורכי דין מומחים אשר בקיאים בתחום ובחקיקה שלו. עורכי דין אשר מומחים בנושא זה, יוכלו להעניק לכם גם ייעוץ מונע, כדי לצמצם את החשיפה הפלילית של החברה ושל העובדים בה.

עוד צעד חשוב, שיוודא שאתם עומדים בפני אחריות פלילית מצומצמת ככל האפשר, הוא בחירה בפיגומים בטיחותיים, איכותיים ומאושרים, שעומדים בכל התקנות הנדרשות על פי חוק. לכן, כאשר אתם משכירים או רוכשים פיגומים, יש לעשות זאת מספק אמין ומנוסה, שברשותו כל האישורים הנדרשים. בקשו לראות אישורים אלו בעת ביצוע העסקה כדי להבטיח שאתם עושים את כל מה שביכולתכם על מנת לאפשר סביבת עבודה בטיחותית ויציבה.

אם אתם מעוניינים לרכוש או להשכיר פיגומים באיכות גבוהה ועם כל אישורי הבטיחות, אתם נמצאים במקום הנכון. נעים להכיר – אנחנו חברת נתנאל פיגומים, שמציעה מגוון רב של פיגומים לעבודות קלות, נוחות ובעיקר בטיחותיות. אצלנו תוכלו לקבל הצעות מחיר משתלמות עבור השכרה או קנייה של פיגומים ניידים, שכמובן עומדים בכל התקנים הנדרשים. צריכים ייעוץ והכוונה כדי להבין איזה פיגום הוא הבחירה הנכונה עבורכם? חוששים מפני כשלי בטיחות או עבודות המצריכות פיגום מיוחד? אנו נשמח לעמוד לרשותכם, ולוודא שאתם מקבלים את המוצר האיכותי והבטיחותי ביותר בשוק, במחיר אטרקטיבי לכל כיס.


רוצים לקרוא את תקנות הבטיחות?


Comments


bottom of page